Aikidó
Aikidó je japonské bojové umění a cesta všestranného lidského rozvoje. Cvičí jej děti, mládež i dospělí, muži i ženy. Aikidó vám nabízí elegantní a přirozený fyzický pohyb, sebeobranu, posilování duševní rovnováhy a také mnoho principů, které pomohou zlepšit váš každodenní život.
V Aikidó nejsou žádné soutěže, rozvíjíte se v něm svým vlastním tempem a překonáváte hlavně své vlastní fyzické i duševní limity.
Slovo Aikidó se skládá ze tří znaků - „ai” (soulad, harmonie), „ki” (životní energie) a „dó” (cesta). Aikidó tedy znamená „cesta harmonie” nebo „cesta souladu s (životní) energií”.
4 důvody proč začít s Aikidó Proč cvičit Aikidó?
Cvičení pro muže, ženy i děti jakéhokoliv věku.
Elegantní a přirozený pohyb propojující tělo a mysl.
Bojové umění a sebeobrana bez zbytečné síly a agrese
Celoživotní tvořivá cesta vedoucí k sebepoznání
Co je potřeba na první lekci?
Je to lehké - na cvičení Aikidó nepotřebujete na začátku žádné speciální vybavení. Na první lekci si přineste tričko, tepláky, přezůvky a ručník.
Jako začátečník nepotřebujete ani žádné speciální fyzické předpoklady nebo talent. Všechno se krok po kroku naučíte na trénincích.
Rovnováha těla a mysli
Aikidó rozvíjí jak vaši fyzickou, tak i psychickou stránku. V Aikidó najdete přirozený pohyb, který zlepší vaše fyzické schopnosti. Pády vám dají schopnost poradit si bezpečně s nerovnováhou a dodají vám pocit jistoty pro zvládání náročných situací. Techniky vás naučí udržet si vlastní prostor, fyzicky se prosadit nebo také být v souladu s partnerem. Zároveň si osvojíte přímý nezaujatý kontakt s druhými lidmi.
Kombinace akce a klidu vám postupně přinesou duševní vyrovnanost. Komunikace v technikách změní váš způsob chování v životě - budete jistější a otevřenější. Vzájemný respekt na žíněnce vám pomáhá najít si vlastní místo ve společnosti.
„Dobrý fyzický postoj zrcadlí správný stav mysli“. -- Morihei Uešiba, zakladatel Aikidó
Sebeobrana
Základním principem Aikidó je využití energie útoku k jeho neutralizaci. To se děje vstupem do ohniska útoku, převzetím iniciativy a vedením útočníka po efektivní dráze až do pádu nebo znehybnění. Všechny techniky jsou vyjádřením tohoto principu a jejich cvičením rozvíjíte svoji schopnost reagovat adekvátně v případné konfliktní situaci - bez zbytečné síly a agrese.
„Zranit protivníka je jako zranit sebe. Kontrolovat agresi a nezpůsobit u toho zranění je umění míru.” -- Morihei Uešiba, zakladatel Aikidó
Historie
Aikidó vytvořil o-sensei Morihei Uešiba (1883-1969) v první polovině 20. století na základě svého dlouholetého studia tradičních japonských bojových umění. Aikidó je však podle jeho zakladatele mnohem více než bojové umění - je to také nástroj všestranného lidského rozvoje. Často o něm mluvil jako o „umění míru”.
„Cesta válečníka byla nesprávně pochopena - jejím smyslem není zabíjení nebo ubližování druhým. To je ta nejhorší věc, kterou může člověk udělat. Skutečná Cesta válečníka spočívá v zamezení krveprolití - to je Cesta míru.“ -- Morihei Uešiba, zakladatel aikida
V druhé polovině 20. století se Aikidó z Japonska začalo šířit do světa - nejdříve hlavně do USA a západní Evropy. Do Československa proniklo koncem osmdesátých let a po sametové revoluci zažilo u nás opravdový boom. V současnosti je úroveň místního Aikidó na světové úrovni. Aikidó cvičí tisíce lidí a jezdí k nám učit špičkoví učitelé z celého světa.